Techflex CCF0.25TB1000 (1 Spool)
5.0 837 ratings
CCF0.25TB1000 main image
Model Number
CCF0.25TB1000
Manufacturer
Techflex
Datasheet
CCF0.25TB1000 PDF
Description
EXPAND SLEEV 1/4"X1000' BLK/WHT
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Clean Cut® FR
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Sleeve
Type Attributes
Expandable
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.250" (6.35mm)
Diameter - Inside, Expanded
0.438" (11.13mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded
Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Color
Black, White
Length
1000' (304.80m)
Wall Thickness
0.024" (0.61mm)
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C