Techflex BBN0.50OR50 (1 Spool)
4.9 674 ratings
BBN0.50OR50 main image
Model Number
BBN0.50OR50
Manufacturer
Techflex
Datasheet
BBN0.50OR50 PDF
Description
BATTLE BRAID 1/2" ORANGE, 50FT S
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Battle Braid™
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Sleeving
Type Attributes
Braided
Diameter - Inside
0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside
0.563" (14.29mm)
Material
Polyester
Color
Orange
Length
50.00' (15.24m)
Wall Thickness
0.085" (2.16mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C