Techflex BBN0.50OR25 (1 Spool)
4.7 705 ratings
BBN0.50OR25 main image
Model Number
BBN0.50OR25
Manufacturer
Techflex
Datasheet
BBN0.50OR25 PDF
Description
BATTLE BRAID 1/2" ORANGE, 25FT S
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Battle Braid™
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Sleeving
Type Attributes
Braided
Diameter - Inside
0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside
0.563" (14.29mm)
Material
Polyester
Color
Orange
Length
25.00' (7.62m)
Wall Thickness
0.085" (2.16mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C