Techflex BBN0.50BK25 (1 Spool)
5.0 603 ratings
BBN0.50BK25 main image
Model Number
BBN0.50BK25
Manufacturer
Techflex
Datasheet
BBN0.50BK25 PDF
Description
BATTLE BRAID 1/2" BLACK, 25FT SP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Battle Braid™
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Sleeving
Type Attributes
Braided
Diameter - Inside
0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside
0.563" (14.29mm)
Material
Polyester
Color
Black
Length
25.00' (7.62m)
Wall Thickness
0.085" (2.16mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C