Techflex AGC0.75RD100 (1 Spool)
4.6 719 ratings
AGC0.75RD100 main image
Model Number
AGC0.75RD100
Manufacturer
Techflex
Datasheet
AGC0.75RD100 PDF
Description
SLEEVING 0.75" ID FBRGLASS 100'
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Techflex
Series
Flex Glass® Acrylic
Packaging
Spool
Product Status
Active
Type
Sleeving, Insulated
Type Attributes
Braided
Diameter - Inside
0.750" (19.05mm)
Diameter - Outside
0.826" (20.98mm)
Material
Fiberglass, Acrylic Coated
Color
Red
Length
100' (30.48m)
Wall Thickness
0.038" (0.96mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 155°C