TDK-Lambda Americas Inc CSS65A-19 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 631 ratings
CSS65A-19 main image
Model Number
CSS65A-19
Manufacturer
TDK-Lambda Americas Inc
Datasheet
CSS65A-19 PDF
Description
AC/DC CONVERTER 19V 65W
In Stock : 564
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
TDK-Lambda Americas Inc
Series
CSS65A (65W)
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Open Frame
Number of Outputs
1
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
19V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Output 6
Current - Output 1
3.43 A
Power (Watts)
65W
Applications
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Remote Sense, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)