TDK-Lambda Americas Inc CSS500-24 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 821 ratings
CSS500-24 main image
Model Number
CSS500-24
Manufacturer
TDK-Lambda Americas Inc
Datasheet
CSS500-24 PDF
Description
AC/DC CONVERTER 24V 360W
In Stock : 39
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
TDK-Lambda Americas Inc
Series
CSS500 (500W)
Packaging
Bulk
Product Status
Not For New Designs
Type
Open Frame
Number of Outputs
1
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Output 6
Current - Output 1
15 A
Power (Watts)
360W (500W Forced Air)
Applications
Medical
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
87%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
9.00" L x 4.70" W x 1.63" H (228.6mm x 119.4mm x 41.4mm)