Synapse Wireless RF220UF1 (1 Tray)
4.9 702 ratings
RF220UF1 main image
Model Number
RF220UF1
Manufacturer
Synapse Wireless
Datasheet
RF220UF1 PDF
Description
RF TXRX MOD 802.15.4 CHIP + U.FL
In Stock : 851
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Synapse Wireless
Series
SNAP® RF Engine®
Packaging
Tray
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
RF Family/Standard
Protocol
Modulation
Frequency
2.4GHz
Data Rate
2Mbps
Power - Output
20dBm
Sensitivity
-103dBm
Serial Interfaces
SPI, UART
Antenna Type
Integrated, Chip + U.FL
Utilized IC / Part
Memory Size
128kB Flash, 58kB RAM
Voltage - Supply
2V ~ 3.6V
Current - Receiving
22mA
Current - Transmitting
150mA
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C