SunLED XDVG100C (1 Box)
4.9 617 ratings
XDVG100C main image
Model Number
XDVG100C
Manufacturer
SunLED
Datasheet
XDVG100C PDF
Description
DISPLAY 7SEG 3.98" SGL GRN 10DIP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
SunLED
Series
Packaging
Box
Product Status
Active
Number of Characters
1
Size / Dimension
4.803" H x 3.543" W x 0.591" D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm)
Digit/Alpha Size
3.98" (101.20mm)
Display Type
7-Segment
Common Pin
Common Cathode
Color
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
8V
Current - Test
10mA
Millicandela Rating
30mcd
Wavelength - Peak
574nm
Power Dissipation (Max)
150mW
Package / Case
10-DIP (4.210", 107.00mm)