STMicroelectronics VND5T100LASTR-E Bulk sales (1 piece or more)
4.9 657 ratings
VND5T100LASTR-E main image
Model Number
VND5T100LASTR-E
Datasheet
VND5T100LASTR-E PDF
Description
IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 16SO
Series
Automotive, AEC-Q100, VIPOWER™
Product Status
Obsolete
Voltage - Load
8V ~ 36V
Current - Output (Max)
16A
Rds On (Typ)
100mOhm
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
16-SO
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)