STMicroelectronics VND5160J-65-E Bulk sales (1 piece or more)
4.6 717 ratings
VND5160J-65-E main image
Model Number
VND5160J-65-E
Datasheet
VND5160J-65-E PDF
Description
IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 PWRSSO12
Series
VIPower™
Product Status
Active
Voltage - Load
4.5V ~ 36V
Current - Output (Max)
3.5A
Rds On (Typ)
160mOhm (Max)
Features
Auto Restart, Status Flag
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)