STMicroelectronics VND5160AJ-E Bulk sales (1 piece or more)
4.9 823 ratings
VND5160AJ-E main image
Model Number
VND5160AJ-E
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
VND5160AJ-E PDF
Description
IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 PWRSSO12
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
VIPower™
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Switch Type
General Purpose
Number of Outputs
2
Ratio - Input:Output
1:1
Output Configuration
High Side
Output Type
N-Channel
Interface
On/Off
Voltage - Load
4.5V ~ 36V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Current - Output (Max)
3.8A
Rds On (Typ)
160mOhm (Max)
Input Type
Non-Inverting
Features
Auto Restart
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)