STMicroelectronics VN7140AS12TR (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 878 ratings
VN7140AS12TR main image
Model Number
VN7140AS12TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
VN7140AS12TR PDF
Description
IC PWR AUDIO & BODY N-CH 1:1 8SO
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Automotive, AEC-Q100
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Switch Type
General Purpose
Number of Outputs
1
Ratio - Input:Output
1:1
Output Configuration
High Side
Output Type
N-Channel
Interface
On/Off
Voltage - Load
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 28V
Current - Output (Max)
8A
Rds On (Typ)
140mOhm
Input Type
Non-Inverting
Features
Auto Restart, Status Flag
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
8-SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)