STMicroelectronics VN7140AJTR In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 682 ratings
VN7140AJTR main image
Model Number
VN7140AJTR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
VN7140AJTR PDF
Description
IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 PWRSSO16
In Stock : 11952
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
VIPower™
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Switch Type
General Purpose
Number of Outputs
1
Ratio - Input:Output
1:1
Output Configuration
High Side
Output Type
N-Channel
Interface
On/Off
Voltage - Load
4V ~ 28V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Current - Output (Max)
8A
Rds On (Typ)
140mOhm
Input Type
Non-Inverting
Features
Auto Restart, Status Flag
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
PowerSSO-16
Package / Case
16-PowerLFSOP (0.154", 3.90mm Width)