STMicroelectronics UPSD3422E-40T6 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 641 ratings
UPSD3422E-40T6 main image
Model Number
UPSD3422E-40T6
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
UPSD3422E-40T6 PDF
Description
IC MCU 8BIT 80KB FLASH 52TQFP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
µPSD
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
8032
Core Size
8-Bit
Speed
40MHz
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Peripherals
LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
35
Program Memory Size
80KB (80K x 8)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)