STMicroelectronics TS820-600H (1 Tube)
4.6 786 ratings
TS820-600H main image
Model Number
TS820-600H
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
TS820-600H PDF
Description
SCR 600V 8A IPAK
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Voltage - Off State
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max)
5 A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Current - Hold (Ih) (Max)
5 mA
Current - Off State (Max)
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
70A, 73A
SCR Type
Sensitive Gate
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C