STMicroelectronics TS1220-600B (1 Tube)
4.7 746 ratings
TS1220-600B main image
Model Number
TS1220-600B
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
TS1220-600B PDF
Description
SCR 600V 12A DPAK
In Stock : 3516
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Voltage - Off State
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max)
8 A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Current - Hold (Ih) (Max)
5 mA
Current - Off State (Max)
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
110A, 115A
SCR Type
Sensitive Gate
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C