STMicroelectronics TN805-600B Bulk sales (1 piece or more)
4.9 778 ratings
TN805-600B main image
Model Number
TN805-600B
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
TN805-600B PDF
Description
SCR 600V 8A DPAK
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Voltage - Off State
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
5 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max)
5 A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Current - Hold (Ih) (Max)
25 mA
Current - Off State (Max)
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
70A, 73A
SCR Type
Standard Recovery
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C