STMicroelectronics STW45NM50FD Bulk sales (1 piece or more)
4.5 701 ratings
STW45NM50FD main image
Model Number
STW45NM50FD
Datasheet
STW45NM50FD PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 45A TO247-3
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
FDmesh™
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 22.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
120 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3600 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
417W (Tc)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)