STMicroelectronics STW20NM60FD (1 Tube)
4.9 870 ratings
STW20NM60FD main image
Model Number
STW20NM60FD
Datasheet
STW20NM60FD PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO247-3
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
FDmesh™
Packaging
Tube
Product Status
Active
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1300 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
214W (Tc)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)