STMicroelectronics STW160N75F3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 669 ratings
STW160N75F3 main image
Model Number
STW160N75F3
Datasheet
STW160N75F3 PDF
Description
MOSFET N-CH 75V 120A TO247-3
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
STripFET™
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
85 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6750 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
330W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)