STMicroelectronics STW15NK90Z (1 Tube)
4.8 634 ratings
STW15NK90Z main image
Model Number
STW15NK90Z
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STW15NK90Z PDF
Description
MOSFET N-CH 900V 15A TO247-3
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
SuperMESH™
Packaging
Tube
Product Status
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
550mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
256 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6100 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
350W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)