STMicroelectronics STTH60L06TV2 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 658 ratings
STTH60L06TV2 main image
Model Number
STTH60L06TV2
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STTH60L06TV2 PDF
Description
DIODE MODULE 600V 40A ISOTOP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Diode Configuration
2 Independent
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.55 V @ 60 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)