STMicroelectronics STTH40P03SFP Bulk sales (1 piece or more)
4.7 820 ratings
STTH40P03SFP main image
Model Number
STTH40P03SFP
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STTH40P03SFP PDF
Description
DIODE GEN PURP 300V 40A TO220FP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Current - Average Rectified (Io)
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 40 A
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 300 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Supplier Device Package
TO-220FP
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)