STMicroelectronics STTH30ST06WY (1 Tube)
4.9 690 ratings
STTH30ST06WY main image
Model Number
STTH30ST06WY
Datasheet
STTH30ST06WY PDF
Description
DIODE GEN PURP 600V 30A DO247
In Stock : 892
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
Automotive, AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Current - Average Rectified (Io)
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
3.6 V @ 30 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 600 V
Package / Case
DO-247-2 (Straight Leads)
Supplier Device Package
DO-247
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C