STMicroelectronics STTH30R04W (1 Tube)
4.9 661 ratings
STTH30R04W main image
Model Number
STTH30R04W
Datasheet
STTH30R04W PDF
Description
DIODE GEN PURP 400V 30A DO247
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Current - Average Rectified (Io)
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.45 V @ 30 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 µA @ 400 V
Package / Case
DO-247-2 (Straight Leads)
Supplier Device Package
DO-247
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C