STMicroelectronics STTH30R04DY (1 Tube)
4.9 627 ratings
STTH30R04DY main image
Model Number
STTH30R04DY
Datasheet
STTH30R04DY PDF
Description
DIODE GEN PURP 400V 30A TO220AC
In Stock : 19027
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
Automotive, AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Current - Average Rectified (Io)
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.55 V @ 30 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 µA @ 400 V
Package / Case
TO-220-2
Supplier Device Package
TO-220AC
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C