STMicroelectronics STTH30AC06FP (1 Tube)
4.9 780 ratings
STTH30AC06FP main image
Model Number
STTH30AC06FP
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STTH30AC06FP PDF
Description
DIODE GP 600V 30A TO220FPAC
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
ECOPACK®
Packaging
Tube
Product Status
Active
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Current - Average Rectified (Io)
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.95 V @ 30 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Supplier Device Package
TO-220FPAC
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)