STMicroelectronics STTH20R04W Bulk sales (1 piece or more)
4.9 822 ratings
STTH20R04W main image
Model Number
STTH20R04W
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STTH20R04W PDF
Description
DIODE GEN PURP 400V 20A DO247
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Current - Average Rectified (Io)
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 20 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
45 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-247-2 (Straight Leads)
Supplier Device Package
DO-247
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)