STMicroelectronics STTH1R02ZF In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.5 626 ratings
STTH1R02ZF main image
Model Number
STTH1R02ZF
Datasheet
STTH1R02ZF PDF
Description
DIODE GEN PURP 200V 1A SOD123F
In Stock : 17504
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 1 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
32 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SOD-123F
Supplier Device Package
SOD-123F
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)