STMicroelectronics STTH16BC065CT Bulk sales (1 piece or more)
4.9 647 ratings
STTH16BC065CT main image
Model Number
STTH16BC065CT
Datasheet
STTH16BC065CT PDF
Description
DIODE ARRAY GP 650V 16A TO220AB
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
3.2 V @ 8 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)