STMicroelectronics STTH15L06FP (1 Tube)
4.9 692 ratings
STTH15L06FP main image
Model Number
STTH15L06FP
Datasheet
STTH15L06FP PDF
Description
DIODE GP 600V 15A TO220FPAC
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Packaging
Tube
Product Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Current - Average Rectified (Io)
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.55 V @ 15 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
85 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device Package
TO-220FPAC
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)