STMicroelectronics STTH12010TV1 (10 per Tube Full Tube)
4.9 645 ratings
STTH12010TV1 main image
Model Number
STTH12010TV1
Datasheet
STTH12010TV1 PDF
Description
DIODE MODULE 1KV 60A ISOTOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Packaging
Tube
Product Status
Active
Diode Configuration
2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2 V @ 60 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
115 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1000 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)