STMicroelectronics STTH10R04FP Bulk sales (1 piece or more)
4.9 881 ratings
STTH10R04FP main image
Model Number
STTH10R04FP
Datasheet
STTH10R04FP PDF
Description
DIODE GP 400V 10A TO220FPAC
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Current - Average Rectified (Io)
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 10 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package
TO-220FPAC
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)