STMicroelectronics STTH10LCD06SG-TR Bulk sales (1 piece or more)
4.9 881 ratings
STTH10LCD06SG-TR main image
Model Number
STTH10LCD06SG-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STTH10LCD06SG-TR PDF
Description
DIODE GEN PURP 600V 10A D2PAK
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Current - Average Rectified (Io)
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2 V @ 10 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package
D2PAK
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)