STMicroelectronics STS12NH3LL Bulk sales (1 piece or more)
4.6 744 ratings
STS12NH3LL main image
Model Number
STS12NH3LL
Datasheet
STS12NH3LL PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 12A 8SO
Series
STripFET™
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.5mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
965 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
2.7W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)