STMicroelectronics STS12NF30L Bulk sales (1 piece or more)
4.9 777 ratings
STS12NF30L main image
Model Number
STS12NF30L
Datasheet
STS12NF30L PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 12A 8SO
Series
STripFET™ II
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
50 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2400 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)