STMicroelectronics STPSC16H065AW (1 Tube)
4.9 677 ratings
STPSC16H065AW main image
Model Number
STPSC16H065AW
Datasheet
STPSC16H065AW PDF
Description
DIODE SIL CARB 650V 16A TO247-3
In Stock : 578
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
ECOPACK®2
Product Status
Active
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Current - Average Rectified (Io)
16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.75 V @ 16 A
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
140 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F
750pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
TO-247-3
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C