STMicroelectronics STPSC10H065DY (1 Tube)
4.9 837 ratings
STPSC10H065DY main image
Model Number
STPSC10H065DY
Datasheet
STPSC10H065DY PDF
Description
DIODE SIL CARB 650V 10A TO220AC
In Stock : 2262
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
Automotive, AEC-Q101, ECOPACK®2
Product Status
Last Time Buy
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Current - Average Rectified (Io)
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.75 V @ 10 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F
480pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-2
Supplier Device Package
TO-220AC
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C