STMicroelectronics STPS61L60CT (1 Tube)
4.7 730 ratings
STPS61L60CT main image
Model Number
STPS61L60CT
Datasheet
STPS61L60CT PDF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB
In Stock : 2864
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Status
Active
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
660 mV @ 30 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)