STMicroelectronics STPS60H100CT (1 Tube)
4.9 676 ratings
STPS60H100CT main image
Model Number
STPS60H100CT
Datasheet
STPS60H100CT PDF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tube
Product Status
Active
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 30 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)