STMicroelectronics STPS5L25B-TR In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 655 ratings
STPS5L25B-TR main image
Model Number
STPS5L25B-TR
Datasheet
STPS5L25B-TR PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 25V 5A DPAK
In Stock : 5758
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
25 V
Current - Average Rectified (Io)
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 5 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
350 µA @ 25 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package
DPAK
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)