STMicroelectronics STPS5H100SF Bulk sales (1 piece or more)
4.8 820 ratings
STPS5H100SF main image
Model Number
STPS5H100SF
Datasheet
STPS5H100SF PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO277A
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
ECOPACK®2
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io)
5A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
8 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)