STMicroelectronics STPS5H100H (1 Tube)
4.9 785 ratings
STPS5H100H main image
Model Number
STPS5H100H
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STPS5H100H PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO251
In Stock : 2053
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Tube
Product Status
Obsolete
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io)
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
730 mV @ 5 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
3.5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Supplier Device Package
TO-251 (IPAK)
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)