STMicroelectronics STPS40M100CR (1 Tube)
4.7 728 ratings
STPS40M100CR main image
Model Number
STPS40M100CR
Datasheet
STPS40M100CR PDF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V I2PAK
In Stock : 56
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Tube
Product Status
Active
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
780 mV @ 20 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
70 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)