STMicroelectronics STPS40L15CW (1 Tube)
4.9 702 ratings
STPS40L15CW main image
Model Number
STPS40L15CW
Datasheet
STPS40L15CW PDF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V TO247-3
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
15 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
410 mV @ 19 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
6 mA @ 15 V
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)