STMicroelectronics STPS40H100CW (1 Tube)
4.8 749 ratings
STPS40H100CW main image
Model Number
STPS40H100CW
Datasheet
STPS40H100CW PDF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247
In Stock : 61
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
730 mV @ 20 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)