STMicroelectronics STPS40170CW (1 Tube)
4.6 687 ratings
STPS40170CW main image
Model Number
STPS40170CW
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STPS40170CW PDF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V TO247
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
170 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 20 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 170 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)