STMicroelectronics STPS30L60CT (1 Tube)
4.9 781 ratings
STPS30L60CT main image
Model Number
STPS30L60CT
Datasheet
STPS30L60CT PDF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tube
Product Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 15 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
480 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)