STMicroelectronics STPS30L40CG Bulk sales (1 piece or more)
4.7 848 ratings
STPS30L40CG main image
Model Number
STPS30L40CG
Datasheet
STPS30L40CG PDF
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D2PAK
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 15 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
360 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)